Валидираха пощенски плик и картичка, посветени на 140 години от Плевенската епопея

1341

Пощенска картичка и пощенски плик, посветени на 140 години от Плевенската епопея, на 110 г. военномузейно дело и на 40 години от изграждането на Панорама „Плевенска епопея 1877г.“, бяха тържествено пуснати в употреба днес. Церемонията по валидирането се състоя в Регионалния исторически музей на Плевен в присъствието на зам.-министъра на транспорта Димитър Геновски, кмета Георг Спартански, Симеон Сакскобургготски, акад. Светлин Русев, областния управител Мирослав Петров, председателя на Общински съвет - Плевен Мартин Митев, Румен Петков и Януш Донев - членове на инициативния комитет за честването на юбилея, представители на руското посолство у нас и др.

Двете пощенско-филателни издания бяха валидирани с печати едновременно от кмета Георг Спартански, зам.-министър Димитър Геновски, Симеон Сакскобургготски и Румен Петков. На пощенската картичка е изобразена битката при Плевен на фона на картата, където са се водили сраженията. На плика е един от символите на Плевен - Мавзолеят „Св. Георги Победоносец”. Художник и на двата проекта е Ненко Атанасов.

„Днес започваме поредица от чествания и инициативи, които интензивно водят към датата 10 декември, когато ще е кулминацията на празника на нашия град. Той е под мотото „Плевен помни!“. Имаме амбицията да превърнем това честване в национално“, обърна се към присъстващите кметът Георг Спартански.  От името на Община Плевен той връчи на Симеон Сакскобургготски плакет, създаден специално за отбелязване на 140-ата годишнина от Освобождението на Плевен. На плакета са двата символа на града - Мавзолеят „Св. Георги Победоносец“ и Панорамата.

Кратки обръщения по време на церемонията направиха зам.-министър Димитър Геновски и Румен Петков, след което се пристъпи и към връчване на наградите на победителите в трите конкурса - за детска рисунка, есе и песен, посветени на юбилейните годишнини. Наградите на малките таланти на Плевен връчи акад. Светлин Русев. „Журирал съм много детски рисунки, участвал съм в много изложби, в които децата са проявявали своя талант. Но този конкурс беше малко по-особен. Няма нищо по-чисто, по-непосредствено и по-истинско от детската рисунка. Като председател на журито за мен беше колкото сложно и трудно, толкова и вълнуващо. Истинската награда за нас е цялата тази изложба“, каза акад. Светлин Русев, след което премина и към самото награждаване.

НАГРАДЕНИТЕ В ТРИТЕ КОНКУРСА:

В КОНКУРСА ЗА РИСУНКИ, първа категория деца до 4-ти клас - постъпилите творби са общо 57. Първото място е за Марина Сакарска - на 6 години, от детска градина „Слънце“. Втори е 10-годишният Максим Монев от артшкола „Колорит“, третата награда е за 10-годишната Далия Цакова. Поощрителни награди получават Далия Цакова и Лъчезар Цаков.

Във втората категория – от 4 до 8 клас, са изпратени 28 рисунки. С първа награда е отличена творбата на седмокласничката Магдалена Миленова от НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Втори е 12-годишният Никола Ангелов от артшкола „Колорит“. Третото място е за 11-годишната Радослава Панкова от артшкола „Колорит“. Поощрителни награди получават Станислава Парашкевова и Катрин Илиева. В тази категория със специална награда е отличена 6-годишната Лора Чолакова от атшкола „Колорит“.

В КОНКУРСА ЗА ЕСЕ първото място е за 18-годишната Елена Таракова от ПГИТ „Проф. д-р А. Златаров“ - Петрич. С втора награда е отличено есето на Цветелина Христова, на 15 години от НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Трета е 16-годишната Любомира Димитрова от СУ „Николай Катранов“ – Свищов. Поощрителни награди получават 10-годишната Йоана Косева от НУИ „Панайот Пипков“ - Плевен, и Ивайла Чомакова – ученичка в шести клас на МГ „Гео Милев”.

В КОНКУРСА ЗА ПЕСЕН с първа награда е отличена 15-годишната Ани Недялкова от Математическа гимназия „Гео Милев“ - Плевен. Тя е автор на текста, музиката и е изпълнител на песента „Майка България”. Днес песента е излъчена за първи път в ефира на Българското национално радио, прозвуча и на връчването на наградите в музея.

Свалете в PDF