В присъствието на премиера Борисов подписаха договора за Водния цикъл на Плевен и Долна Митрополия
1116
В присъствието на министър - председателя Бойко Борисов в Плевен днес бе подписан договорът за изграждане на Интегрирания воден цикъл за общините Плевен и Долна Митрополия. Подписи под документа положиха министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, кметът на Община Плевен Георг Спартански и кметът на Община Долна Митрополия Поля Цоновска. Церемонията се състоя в Актовата зала на местната управа в присъствието на председателя на Общински съвет - Плевен Мартин Митев, областния управител на Плевен Ралица Добрева, общински съветници и представители на местната управа.
Мащабният проект се финансира по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.” и е на стойност 117 150 300 лв. Той бе депозиран за одобрение на 1 март 2016 г. С реализацията на проекта ще бъде изградена канализацията на четирите селища, а подмяната на старите водопроводни тръби ще се отрази на качеството на питейната вода.Основаната цел е да подобри водния цикъл на агломерациите Плевен, Тръстеник, Долна Митрополия, Ясен и Буковлък.
„С реконструкцията и модернизацията на ПСОВ - Плевен, която вече ще обслужва и градовете Долна Митрополия и Тръстеник, ще се осигури по-добро пречистване на отпадъчните води в съответствие с изискванията на ЕС и националното законодателство за опазване на околната среда.Проектът решава важни проблеми на селата Ясен и Буковлък от община Плевен, както и ВиК мрежата на Долна Митрополия и Тръстеник.С разширяване на канализационната мрежа ще се намалят рисковете за околната среда от преливащи септични ями и заустване на отпадъчни води в р. Вит“, стана ясно от думите на кмета Георг Спартански при подписване на договора по проекта. Той подчерта, че по проекта се работи от години и дейностите по него са от огромно значение за жителите и на двете общини - Плевен и Долна Митрополия.
„Проектът е от голяма важност за общините Плевен и Долна Митрополия“, подчерта и кметът на Община Долна Митрополия Поля Цоновска. Тя припомни свършеното по проекта от самото му начало преди пет години и перипетиите по неговата реализация, за да се стигне днес до подписването на договора. „Много малко хора знаят колко много усилия коства осъществяването на един такъв мегапроект, усилия от страна на много хора и екипи“, каза Поля Цоновска и изказа благодарност към всички, помогнали през годините, за да може този проект сега и да се случи.
Министърът Василева: Това е най-мащабният проект, който към момента се реализира по ОП „Околна среда 2014-2020“
„Радвам се, че днес с вас поставяме началото на реализацията на един проект, който, както знаете - има дълга история. Това е най-мащабният проект, който към момента се реализира по ОП „Околна среда 2014-2020“, обяви при подписване на договора министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. „Общата му стойност е 117 млн.лв., ДДС-то е 19 млн. лв. Безвъзмездното участие на европейските средства и средствата от националния бюджет е в размер на 88 млн.лв. Най-важното е, че това е първият проект, чрез който реално се обединяват усилията на две общини. Това е проект, важен за здравето на хората“, посочи министър Василева и подчерта, че безспорно ядрото на проекта е изграждането на пречиствателната станция за отпадни води. „Общо 164 км водоснабдителни и канализационни тръби ще бъдат положени, за да се осигури съвременна инфраструктура, която е важна за хората и за развитието на населените места“, допълни Ивелина Василева.
Премиерът Борисов: Над 51 са вече работещите пречиствателни станции в страната, изградени по ОП „Околна среда“
Премиерът Бойко Борисов обяви, че над 51 са вече работещите пречиствателни станции в страната, изградени по ОП „Околна среда“. „Само като си представим какво е текло в българското море, в реките, в подпочвените води и след това какво е дишал българинът – въобще няма да се запитате защо сме били най-болната нация! Ще видите след година, като стане пречиствателната станция, защо е толкова важно това, което се прави”, заяви министър-председателят. Той отбеляза също, че възможността за строителството на екологичната инфраструктура в голяма степен се дължи на еврофондовете. „Има едни тъмни и празни периоди, в които е имало друго управление, със спрени еврофондове. Сутринта ми казаха, че някакво момче от БСП е говорило за еврофондовете. От БСП няма как да знаят как се работи с еврофондове, защото винаги са им били спирани по всички програми”, коментира Борисов и допълни, че очаква кметовете по места сега да наваксат пропуснатото време, а паузата, наложена от предсрочните избори - „ще бъде кратка и страната ни няма да се озове пак със спрени еврофондове”.
При посещението си в Плевен Бойко Борисов коментира и въпроса за изграждането на автомагистрала „Хемус“. „Не направим ли „Хемус“, този край е загубен. Там, където минаха „Струма“, „Марица“, „Тракия“ – не достигат работници за работните места. Изграждането на „Хемус“ трябва да бъде първостепенната ни задача“, категоричен бе Борисов.
За проекта Воден цикъл
Първоначалната идея на проекта за Водния цикъл е на територията на Плевен да се изгради участък от централния колектор, но по-късно надделява становището на специалистите, че „работата на парче“ без цялостна реконструкция на ВиК мрежата на града ще донесе повече проблеми, отколкото ползи. Затова се преминава към план „В“ - ядрото на проекта е разширението и реконструкцията на ПСОВ - Плевен, която ще обхване и отпадъчните води на Долна Митрополия, Тръстеник, Ясен и Буковлък. Пречиствателната станция е построена през 80-те години на миналия век, въведена е в експлоатация през 1990 г. В момента повечето съоръжения и сградният фонд са амортизирани. Съоръжението ще бъде напълно модернизирано, което ще доведе до качествено пречистване на отпадъчните води.Инвестицията е в размер на 33,573 млн.лв. с ДДС. Получените утайки ще се стабилизират анаеробно и ще се произвежда биогаз, който чрез когенерация ще захранва енергийните нужди на станцията.
Важна част от проекта е и изграждането на водния цикъл на четири населени места – Ясен, Буковлък, Долна Митрополия и Тръстеник, които са разположени по поречието на р.Вит и в нейния водосбор. Населението ползва септични ями, което крие рискове от тяхното преливане и замърсяване на околната среда, а част от отпадъчните води се заустват директно в реката. Авариите във водопроводната мрежа са чести, големи са и загубите на вода.
Реализацията на проекта е инвестиция в здравето и стандарта на живот на хората, бе подчертано многократно днес при подписване на договора по проекта. Общо над 12600 жители ще получат по-добро водоснабдяване, а 111300 жители ще имат подобрено пречистване на отпадъчните води. Физическото изпълнение на дейностите по проекта ще отнеме 30 месеца, а на целия проект – 36 месеца.