Председателят на ОбС - Плевен: И през 2017-2018 г. в общината ще продължи предоставянето на едни от най-търсените социални услуги - „Личен асистент“, „Социален асистент“ и „Домашен помощник“

1815

„И през 2017-2018 г. Община Плевен чрез реализирането на проекти, ще продължи предоставянето на едни от най-търсените социални услуги - „Личен асистент“, „Социален асистент“ и „Домашен помощник“. Освен това, по ОП „Региони в растеж“ 2014 - 2020 г. предстои разкриване и на две нови социални услуги - „Център за работа с деца на улицата“ с капацитет 28 места и „Център за временно настаняване“ с капацитет 32 места. Развитието на социалните услуги в община Плевен е заложено в приетата от Общински съвет - Плевен Общинска стратегия за развитието на социалните услуги 2016-2020г.“

Това заявява в интервю за регионалния месечник „Вяра“ Председателят на Общински съвет - Плевен Мартин Митев във връзка със зададената от изданието тема „Община Плевен, хората с увреждания и обществото ни“. Изданието отразява живота и проблемите на хората с увреждания в община Плевен и се издава от сдружение „Здраве за всички“:

- Г-н Митев, какви програми и проекти предстои да реализира община Плевен за интеграция на хората с увреждания през тази година?

- В Плевен от години се работи в подкрепа на хората с увреждания, като се стремим да им създаваме условия за нормален живот и социална интеграция. В момента изпълняваме проект "Разкриване на Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или в домашна среда"по договор за безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, процедура „Независим живот“. Срокът на проекта е 01.02.2016 г. до 31.12.2017 г. с бюджет 499881,88 лв., като след допълнително споразумение този срок бе удължен до 01.02.2018 г., а бюджетът актуализиран на 874555,48 лв. Целевата група на проекта са хора с увреждания и техните семейства, както и хора над 65 години с ограничение или невъзможност за самообслужване. Те получават дългосрочна грижа, включително социални, здравни и психологически, оказва им се ежедневна подкрепа.

Във връзка с проектните дейности е обособен "Център за почасови социални услуги“, който се намира на първи етаж на жилищна сграда на ул. "Ген.-лейт. Атанас Стефанов" /бивша ул."Хемус"/ №4. Центърът разполага с психолог и медицинска сестра, 22 социални асистенти, 90 лични и 17 домашни помощници. В първата фаза на проекта почасово социални асистенти са осигурени за 22 души, 90 души имат личен асистент, а за други 48 е осигурен домашен помощник. Втората фаза на проекта ще стартира на 1 май тази година и тогава ще бъдат сключени договори със 77 лица.

Друг социален проект, който изпълнява Община Плевен, е „Продължаване дейността на Регионален център за ранна интервенция на уврежданията -Плевен“. Този проект е по договор за безвъзмездна финансова помощ, сключен на 25.08.2016 г., в размер на 588143,00 лв., по процедура на ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020. Срокът за изпълнение е 01.09.2016 г. - 31.12.2018 г., с основна дейност предоставяне на интегрирани услуги за ранно детско развитие: ранна интервенция на уврежданията при деца от 0 до 7 години; предоставяне на подкрепа и консултиране на бъдещи и настоящи родители и семейства; здравна консултация за деца до 7 години; допълнителна педагогическа подготовка за повишаване на училищната готовност на децата за равен старт в училище. Всички тези дейности стартираха с началото на 2017-а.

В Община Плевен работим активно и по Националната програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания. По тази програма до момента сме имали един ангажиран в Община Плевен, в момента едно лице работи по нея и в село Ласкар, имаме заявка и от още двама. Трябва да отбележа, че програмата е с ограничен ресурс и Община Плевен е една от малкото в страната, които кандидатстват и взимат хора по нея.

- Какви допълнителни социални услуги за деца и възрастни с увреждания предвижда Общината в своята социална програма в следващ период?

- През 2017-2018 година Община Плевен чрез реализирането на проекти ще продължи предоставянето на едни от най-търсените социални услуги - „Личен асистент“, „Социален асистент“ и „Домашен помощник“.

Освен това по ОП „Региони в растеж“ 2014 - 2020 г. предстои разкриване на нови две социални услуги - „Център за работа с деца на улицата“ с капацитет 28 места и „Център за временно настаняване“ с капацитет 32 места. Центърът за работа с деца на улицата е комплекс от социални услуги, свързани с превенция на попадането на деца на улицата и отпадане от училище, социална рехабилитация и интеграция на деца, живеещи трайно или частично на улицата, чрез индивидуална работа с детето и неговото семейство. Вторият център - за временно настаняване, ще има за цел да помага на бездомни лица, като задоволява ежедневните им потребности, за срок не повече от 3 месеца в рамките на календарната година.

-Как се контролира и координира работата на всички тези заведения за социални услуги?

-Всички тези заведения, за които стана дума, предоставят социални услуги в съответствие с утвърдените от АСП методически ръководства, указания, правилници и други документи. Ролята на Общината е да направи анализ на потребностите от определен вид социална услуга и да предприеме необходимите законови мерки за разкриването й, както и да осигури устойчивост на услугите, разкрити чрез проекти по различни оперативни програми. Издръжката на социалните услуги се извършва от Общината както със средства, предоставени от държавния бюджет, така и със средства от местни приходи и данъци. Общината поддържа материалната база, оборудването и обзавеждането на социалните услуги. Към Община Плевен с решение на Общински съвет - Плевен, е създаден и Обществен съвет по социално подпомагане, в който се разглеждат и при необходимост внасят за решаване от ОбС - Плевен всички въпроси, касаещи развитието и предоставянето на социални услуги.

-Има ли краткосрочни и дългосрочни програми, стратегии и годишни планове за развитието на социалните услуги на територията на Плевенска община?

-Развитието на социалните услуги на територията на община Плевен е заложено в разработената и приета от ОбС - Плевен Общинска стратегия за развитието на социалните услуги 2016-2020 г. Тя обхваща 5-годишен период и е неделима част от Областната стратегия за развитието на социалните услуги 2016-2020 г. Ежегодно се разработва и приема План за развитие на социалните услуги в общината за следващата календарна година, отчита се и изпълнението на Годишния план за развитие на социалните услуги в общината за изминалата календарна година.

-Г-н Митев, може ли да кажете какво се прави, за да бъдат хората с увреждания достатъчно ангажирани и активни във вземането на решения по въпроси, които ги касаят?

-В община Плевен са разкрити 34 клуба на хората с увреждане и пенсионерите /КХУП/ с оглед интегрирането им в обществото. За подпомагане и координиране дейността на клубовете отговарят и съответните хора. За издръжка на клубовете се залагат и средства в общинския бюджет. Освен това хората с увреждания, както и всички останали граждани, имат право да посещават сесиите на Общинския съвет, да задават въпроси и изказват мнения по въпросите, които ги вълнуват.

-Достатъчно ли според Вас е адаптирана архитектурната среда в общината за хората с увреждания и в тази връзка - какво предвиждате по този въпрос в бъдеще?

-По този въпрос мога да кажа, че всички сгради за обществено ползване са с изградена адаптирана архитектурна среда – Областна администрация, Община, Съд, Прокуратура, Полиция, "Местни данъци и такси", лечебни заведения и др.

-Още един конкретен въпрос по тази тема - предвиждат ли се в Плевен дейности за реализиране на услугата "Специализирано транспортно обслужване" за хора с увреждания по предварителна заявка?

-В Плевен вече има доста неща, направени с цел да улесняват придвижването на хората с увреждания в града. По мащабния проект „Прилагане на мерки за подобряване качеството на живот в градовете Бургас, Варна, Стара Загора и Плевен“ бяха доставени 40 нископодови, несъчленени тролейбуси. По този начин бе осигурена достъпна среда за хора с двигателни затруднения. Опитваме се да помагаме с каквото можем.

- Г-н Митев, многократно сме обсъждали с наши събеседници един такъв въпрос, който бихме предложили на общината за реализация. Става дума за поставяне на светещи предупредителни знаци на възлови пешеходни пътеки до клубове на ХУ, указващи на водачите на МПС за присъствие на хора със специфични потребности. Такива знаци сме виждали в доста градове при наши посещения там.

Благодаря Ви от мое име и това на всички нас, хората с увреждания, и нека 2017 г. бъде за всички ни много успешна.

Източник: в.“Вяра“, Румен Петков

Свалете в PDF