Наградиха победителите в Маратона на приятелството Плевен 2017

1873

Над 550 участници от 21 държави се включиха в четвъртото издание на Маратон на приятелството - Плевен 2017. Стартът, финалът и награждаването се състояха на пл. „Възраждане”. Наградите на победителите в отделните дисциплини бяха връчени от председателя на Общински съвет - Плевен Мартин Митев, от зам.-председателя на местния парламент Пепо Петков и от зам.-кмета на община Плевен Иван Кюлджийски.

Тази година участниците в Маратона се състезаваха в четири категории - класически маратон /42,2 км/, полумаратон /21,1 км/, щафета и Детски маратон. Ето и победителите в отделните дисциплини:

Класически маратон - мъже

В класическия маратон победител при мъжете стана Аугустус Кипроно от Кения. Втори е шампионът от миналата година Димчо Мицов, трети се класира Илия Куцаров. Наградата на призовата тройка връчи Мартин Митев.

Класически маратон - жени

При жените в класическия маратон първа тази година е 18-годишната Габриела Красимирова, втора - Таня Димитрова, трета – Виолета Тотева. Наградите в тази дисциплина връчи Пепо Петков.

Призовите тройки в класическия маратон при мъжете и при жените в „Плевен Маратон“ получиха и специални награди - купа „Георги Пенчев“ и медал. Купата носи името на известния в миналото маратонец от Плевен Георги Пенчев, който е заслужил майстор на спорта, почетен гражданин на Плевен, 8 пъти републикански шампион и един път балкански шампион - 1948 г. в Букурещ, има 8-о място на Европейското първенство в Кошице, Чехия. Георги Пенчев е участник на маратоните във всички европейски страни.

Полумаратон - жени

В дисциплината полумаратон - жени за трета поредна година първа е Милица Мирчева, втора стана Радосвета Симеонова и трета - Анита Кръстева. Наградите в тази категория връчи отново Мартин Митев.

Полумаратон - мъже

В полумаратон - мъже има двама победители – това са Шабан Мустафа и Йоло Николов. Двамата финишираха заедно, ръка за ръка. Трети е Ивайло Каменаров. Наградите в тази категория връчи Иван Кюлджийски.

Отличия бяха връчени и на призовата тройка в щафетата – мъже. Тук най-бързи са Георги Жеков и Пенчо Жеков.

Момичета 10-12 години - Йоана Константинова

С купи бяха отличени и най-възрастните участници тази година в Маратона на приятелството. При мъжете това е 69-годишният Арел Кей, а при жените - Бойка Арсова, на 67 години. На финала на церемонията по награждаването бе изтеглена томбола с две специални награди - велосипеди BMW, с които бяха зарадвани двама от участниците в спортното събитие.

Организатори на Маратона на приятелството - Плевен 2017 са Спортен клуб „Бегач” в партньорство с Община Плевен, Eyes Open, Ro Club Marathon. За поредна година събитието има и дарителска кауза - построяване на рампа за велосипеди, ролери и скейтборд в Плевен.