Мартин Митев даде началото на виртуална разходка в ЦЕРН

1066

Плевенска гимназия стана днес инициатор на първата по рода си виртуална разходка в най-големия европейски център за ядрени изследвания - ЦЕРН. По инициатива на ПГ по механоелектротехника - Плевен общо 11 учебни заведения в страната имаха възможност да се запознаят за час с работата на учените в ЦЕРН и давидят дистанционно какво се случва в най-голямата физична лаборатория по елементарни частици в света. За уникалното по рода си събитие от ПГ по механоелектротехника поканиха като гост председателя на Общински съвет - Плевен Мартин Митев, който имаше честта да постави и началото на инициативата.

"Радвам се да видя, че има такъв огромен интерес от ваша страна към виртуалната разходка в ЦЕРН", обърна се Мартин Митев към присъстващите в залата близо 60 ученици от специалност „Компютърни техника и технологии“ на ПГ по механоелектротехника. Пред възпитаниците на гимназията той сподели интересни факти, свързани с работата на ЦЕРН, и разказа, че преди време лично е имал възможност да посети лабораторията, за която днес работят и близо 1000 български учени. „Едно от първите неща, които ми направиха силно впечатление в ЦЕРН, е респекта и уважението, което имат към българите. Там нашите специалисти са изключително ценени, неслучайно на входа на ЦЕРН се вее и националното ни знаме“, разказа пред учениците председателят на Общински съвет - Плевен.

На участниците във виртуалната среща той пожела един ден лично да посетят научния център в Женева и да бъдат сред тези българи, избрани да работят за ЦЕРН. „Когато има желание и се полагат нужните усилия за подготовка, нещата винаги се случват“, завърши Мартин Митев.

Виртуалната разходка в ПГ по механоелектротехника се осъществява след участието на преподавателя от гимназията Елина Петрова в квалификационна програма на ЦЕРН. От Плевен във виртуалната връзка се включи и Гимназията с преподаване на чужди езици.

Европейската организация за ядрени изследвания(CERN) е най-голямата в света лаборатория пофизика на елементарните частици.Организацията е разположена на границата междуФранцияиШвейцария, западно отЖенева. Организацията е основана на29 септември1954г.. Понастоящем броят на страните - членки на ЦЕРН вече е 20, има страни и международни организации със статут на наблюдатели. В ЦЕРН постоянно работят приблизително 2500 човека, както и около 8000 физици и инженери от 580университетаи институти. Основната функция на ЦЕРН е да осигури поддръжката на няколкоускорителяи друга апаратура, необходими за изследвания в областта нафизиката на елементарните частици.

Свалете в PDF

Още новини Всички новини

Светла Коледа и щастлива Нова…

понеделник, 23 декември 2024
163

Общинският съвет прие декларация за…

четвъртък, 19 декември 2024
44

Таксата за битови отпадъци в…

четвъртък, 19 декември 2024
40

С детски коледарски поздрав започна…

четвъртък, 19 декември 2024
47