Дискусията за бездомните кучета - отворена за идеи и конкретни предложения

1291

Проблемът с бездомните кучета в община Плевен и възможностите за неговото решаване бе обсъден на обществена дискусия, провела се в петък в зала „Плевен“. В дискусията, инициирана от кмета на Общината Георг Спартански по повод стартирала подписка в града за бездомните кучета, се включиха председателят на Общинския съвет Мартин Митев и общински съветници, секретарят на Община Плевен Паулина Кирова и началникът на отдел „Екология“ Павлина Тодорова. Обсъждането продължи над 2 часа, като по време на него се чуха различни мнения и гледни точки.

„Въпросът с безстопанствените кучета е изключително сериозен. Той не е от вчера, но това не означава, че не бива да бъде коментиран публично очи в очи с хората“, заяви в началото на срещата градоначалникът. Един от първите въпроси бе този какво се случва с изграждането на постоянен приют за безстопанствени кучета край Плевен. Отговори дадоха кметът Георг Спартански и председателят на Общинския съвет Мартин Митев, като двамата припомниха и сагата, извървяна до момента от Община Плевен за придобиване имота на бившата Ветеринарна лечебница в Плевен на ул. „Г. М. Димитров” № 106, където след преустройство на сградите се предвижда да бъде разкрит постоянен приют с капацитет за около 2000 кучета.

„Относно изграждането на постоянния приют за безстопанствени кучета, имаме проведена обществена поръчка за избор на проектант и фирмата - победител вече работи по проектирането. След проектирането ще знаем за колко пари става въпрос и тогава ще отнеса въпроса до Общинския съвет“, информира кметът.

Председателят на Общинския съвет Мартин Митев цитира Закона за защита на животните и посочи, че в него ясно се прави разлика между постоянен и временен приют за настаняване на безстопанствените животни. "В момента в община Плевен разполагаме само с приют за временно настаняване, който, както знаете, се намира на територията на село Къртожабене. Там се извършва само кастрация, обезпаразитяване и маркиране на бездомните кучета, след което четириногите се връщат отново на мястото, откъдето са били прибрани. Капацитетът на този приют е до 40 кучета максимум, което е крайно недостатъчно, за да се справим като цяло с проблема. Няма как в клетки за 40 кучета да приберем 500“, коментира Мартин Митев. Той посочи, че Община Плевен има разписана нормативна база за контрола върху популацията на кучетата в общината и цитира двете наредби, приети от Общинския съвет - Наредба № 6 за регистрация и отглеждане на кучета на територията на община Плевен и Наредба №12 за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на общината.

Втората наредба регламентира точно реда и условията за овладяване на популацията на безстопанствените кучета в общината съгласно Програмата за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на общината. „Т. е. ние имаме разписана нормативната рамка, но нещата не се получават при практическата реализация, и то поради липсата към този момент на приют за постоянно настаняване на бездомните кучета. Наясно сме с проблема и с въпросите, които изникват, затова ни се иска да чуем в този разговор по-скоро идеи и предложения за справяне със ситуацията до изграждането на постоянния приют. Отворени сме за абсолютно всякакви предложения по темата“, посочи председателят на местния парламент.

По време на срещата стана ясно още, че на този етап не може да бъде посочен конкретен срок кога ще бъде готов постоянният приют, тъй като процедурата по реализацията на проекта е дълга, а законът предвижда и право за съдебното й оспорване, ако има недоволни участници в нея. Няма конкретен вариант и за ползване на услугите на други постоянни приюти в страната. Поставен бе и въпросът, че персоналът във временния приют в Къртожабене е недостатъчен и там има нужда от ветеринарни лекари. 

Представители на неправителствени организации в града предложиха свои идеи и помощ за осъществяване на връзка с международни организации, които трансферират кучета в чужбина и помагат да им се намери дом. При обсъждането стана ясно още, че от Община Плевен вече са се обърнали за помощ и към Фондация „Четири лапи“, но на този етап от там все още няма отговор. Участници в срещата предложиха още провеждане на разяснителни кампании за причините, водещи до нарастване броя на бездомните животни; провеждане на кампании в училищата за възпитаване от ранна възраст у децата на любов и отговорно поведение към животните; организиране на кампании за даряване на средства за постоянния приют, както и за участие с доброволчески труд и много други.

Проблемът с бездомните кучета е проблем на всички, съгласиха се участниците в срещата. На финала бе посочено и това, че настоящата дискусия не решава проблема, а слага начало на един дълъг разговор и темата остава отворена за идеи и конкретни предложения.

Свалете в PDF